gototop

Selimiye Camii Külliyesi

PDFYazdıre-Posta

Edirne Selimiye Camii Külliyesi, yapı topluluklarından meydana gelmektedir. Hepsi farklı bir kamu hizmeti veren ve belli bir alan içinde bir cami etrafında toplanan vakıf yapılarına külliye adı verilmektedir.

Edirne Selimiye Camii Külliyesi’nin sınırları külliyenin fiziki ve işlevsel bütünlüğünü sağlayan Camii, iç avlu, külliyeler, dış avlu ve Arasta’dan oluşan parsel sınırı esas alınarak belirlenmiştir. Külliyeyi Batı-Kuzey, Kuzey-Doğu, Doğu-Güney hattında külliyenin kendi dış avlu duvarı, Batı-Güney hattında da Arasta Çarşısı çevrelemektedir.

Cami birimi külliyenin merkezinde bulunmaktadır. Dar’ül Hadis Medresesi külliyenin doğusunda, Dar’ül Kurra külliyenin güneyinde, Arasta Çarşısı külliyenin güneybatısında ve Sıbyan Mektebi de Arasta’ya bitişik olarak külliyenin güneybatısında yer almaktadır.

Edirne Selimiye Camii Külliyesi, tarihi kent merkezinde, Mimar Sinan Caddesi ve Kıyık Caddesinin arasındaki alanda yer almaktadır. Mimar Sinan Caddesi, Edirne Selimiye Camii Külliyesi’nin Kuzeybatısından, Kıyık Caddesi de külliyenin Güneydoğusundan geçmektedir. Kıyık caddesi üzerindeki Havlucular Hanı, Hıdırağa Camii, Ticaret Lisesi ve Halk Eğitim Merkezi Binası Külliye’ye komşu olan önemli eserlerdir. Saray Hamamı Taşhan Yerleşkesi ve Osmanlı Mezar taşlarının izlenebildiği sergi alanı Mimar Sinan Caddesi üzerindeki önemli eserlerdir. Külliye’ye komşu bir diğer eser ise Dünya Mirası Sit Sınırının Güney Batı köşesinde bulunan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi bulunmaktadır. Külliye’nin Batı-Güney hattındaki Arasta Çarşısı cephesinde ise Mimar Sinan Parkı (Kent Parkı) Cami Külliyesine komşu olmaktadır.

 

      

360 Derece ve 3D Selimiye Camii Gezi

foto 9

Mimar Sinan ( Edirne ) Eserleri

Yalnız Göz Köprüsü

Edirne merkezi Yıldırım Mahallesi’ne...

Fatma Sultan Mezarlığı

480 Ada, 2 parselde Kültür ve Tabiat Varlıklarını...

Taşlık (Mahmut Paşa) Camii

Fatih dönemi Vezir-i Azam’ı olan Adli...

Deftardar Mustafa Paşa Camii

 Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Sultan...

Şeyhi Çelebi Camii

1574-75 yıllarında, Mimar Sinan tarafından...

Sokullu Hamamı

Üç Şerefeli Camii Hamamı ya da Çifte...

Adalet Kasrı

“Sarayiçi'nde, halkın Cephanelik Köprüsü...

Saray Köprüsü (Kanuni Köprüsü)

Edirne’den Sarayiçi’ne giderken Sarayiçi...