gototop

ICOMOS sempozyumu

PDFYazdıre-Posta

yapildi

  16-17 KASIM 2009’DA EDİRNE ‘DE UNESCO DÜNYA MİRASI ADAYI EDİRNE SELİMİYE CAMİİ VE KÜLLİYESİ TANITIMI VE “AKDENİZ DÜNYA MİRASI KENTLERİNDE YÖNETİM PLANI YAKLAŞIMLARI” KONULU SEMPOZYUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

           Edirne’de 16-17 Kasım 2009 tarihlerinde UNESCO’ya bağlı ICOMOS-CIVVIH’ın Akdeniz Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı, ETSO Salonu’nda yapıldı. Edirne Belediyesi’nin bilimsel ve teknik danışmanı ve ICOMOS-CIVVIH Onursal Üyesi Prof. Dr. Nevzat İLHAN ve ICOMOS Türkiye Başkanı Prof. Dr. Nur AKIN’ın girişimleriyle, belediyemiz ICOMOS-CIVVIH toplantısına ev sahipliği için talepte bulunmuştu. UNESCO’nun alt birimi olan ICOMOS-CIVVIH (Uluslararası Anıtlar Ve Sitler Konseyi - Uluslararası Tarihi Kentler ve Küçük Yerleşmeler Komitesi), dünya çapında yapılan toplantılardan bir tanesini Türkiye’de İstanbul’da gerçekleştirmişti. Bu toplantıya Belediyemiz ev sahipliği yaparak, UNESCO Dünya Miras Listesi yolunda olan Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi’nin tanıtımı için çok önemli bir adım oluşturmuştur.

          Bu toplantıya, ICOMOS-CIVVIH Başkanı Ray BONDIN, Başkan Yardımcısı Sofia AVGERINOU-KOLONIAS’la birlikte toplam 34 bilim adamı katıldı. Türkiye’de kültürel mirasın korunmasında öncü isim olan Sayın Prof. Dr. Cevat Erder toplantımızın onur konuğu olup, toplantıya katılımı bizi Edirne kenti olarak onurlandırmıştır. İki gün süren bu toplantıda, Akdeniz Bölgesi’nde Dünya Miras Listesi’ne giren yerlerin Alan Yönetim Örnekleri hakkında uzmanlar tarafından bilimsel sunumlar yapıldı.

          16 Kasım Pazartesi günü başlayan toplantının ve bilimsel sempozyumun açılışını, onur konuğu Prof. Dr. Cevat ERDER yaparak, ardından ICOMOS Türkiye Başkanı Prof. Dr. Nur AKIN konuşma yaptı. AKIN, ICOMOS Uluslararası Başkanı Gustavo ARAOZ’un toplantı ile ilgili mesajını da iletti. Diğer açış konuşmalarını, ICOMOS üyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emre MADRAN, ICOMOS-CIVVIH Başkanı Ray BONDIN, ICOMOS-CIVVIH Akdeniz Alt Komitesi Başkanı, ICOMOS Yürütme Komitesi Başkanı Sofia AVGERINOU-KOLONIAS, ICOMOS Komite Üyesi, Turizm Eski Genel Müdürü Kostas KATSIGIANNIS, Trakya Üniversitesi Rektörü Enver DURAN, Edirne Belediye Başkanı adına Başkan Yardımcısı Namık Kemal DÖLENEKEN, Edirne Valisi Mustafa BÜYÜK yaptı.

          Bilimsel sempozyumun ilk bölümü Edirne kentinin kültürel mirası üzerine yoğunlaşarak, iki sunum gerçekleştirildi. Saleh LAMEI’nin oturum başkanlığını yaptığı ilk sunum, Edirne Belediyesi’nin bilimsel ve teknik danışmanı ve ICOMOS-CIVVIH Onursal Üyesi Prof. Dr. Nevzat İLHAN tarafından “Edirne’nin Tarihi, Kentsel Gelişimi, Dünya Mirası Aday Siti ve Tampon Bölgesinin Kültürel Mirası” konusunda yapıldı. İkinci sunum da, Başkan Yardımcısı Namık Kemal DÖLENEKEN tarafından, “Edirne Tarihsel Merkezi Yönetim Planı Deneyimi” üzerine yapıldı.

          Türkiye’de çok yeni bir uygulama olan Yönetim Planı konusuna ait üçüncü oturumda ise, Akdeniz Bölgesi ülkelerinden örnek çalışmalar anlatıldı. Ray BONDIN’in başkanlığını yaptığı oturumda: Yunanistan’dan Sofia AVGERINOU-KOLONIA ve Eleni MAISTROU, “Tarihi Yerleşmeler ve Akdeniz İletişim Ağı Yönetim Yaklaşımları”; Türkiye’den Zeynep AHUNBAY, “Türkiye Örneği”; Fransa’dan Samir ABDULAC, “Tarihi Kent Şam Örneği” üzerine deneyimlerini ve çalışmalarını aktardılar. Zeynep AHUNBAY’ın başkanlığını yaptığı dördüncü oturumda:  Rusya’dan Vladimir KROGIUS, “Sochi Kenti Örneği”; Yunanistan’dan Nikos AGRIANTONIS, “Yunanistan Dünya Miras Kentleri Deneyimi” üzerine sunumda bulundular. Alvaro Gomez-Ferrer BAYO’nun başkanlığını yaptığı beşinci oturumda ise,  İsrail’den Giora SOLAR, “Dünya Mirası Sitleri’nin Yönetim Planı Çalışmaları: Alanya Örneği/Türkiye, Split/Hırvatistan, Tel Aviv/İsrail Kıbrıs’tan Athena PAPADOPOULOU, Kıbrıs ICOMOS Başkanı ve CIVVIH üyesi, “ Kültürel Mirasın Korunması ve Yönetimi İçin Çabalar” İngiltere’den Christopher POUND, “Tac Mahal, Mardin, Røros, Bath Yönetim Konuları”nı sundular.

          Aynı gün, sempozyum bildirilerinin ardından program çerçevesinde, sempozyum katılımcıları ve ICOMOS-CIVVIH Akdeniz Bölgesi Yönetim Kurulu üyeleri,  Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii ve II. Bayezıd Külliyesi’ni gezerek, alanda incelemelerde bulundular.

          Sempozyum, 17 Kasım 2009’da ICOMOS üyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emre MADRAN tarafından kaleme alınan “Edirne Deklarasyonu”nun, tüm katılımcılar tarafından kabul edilmesiyle sonuçlandı.

ICOMOS-CIVVIH AKDENİZ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU TOPLANTISI 17 KASIM 2009’DA YAPILDI

          Sempozyumun ardından, ICOMOS-CIVVIH Akdeniz Bölgesi Yönetim Kurulu üyeleri, aynı salonda yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdiler.

          Sempozyuma, Türkiye’deki üniversite, belediye ve alan yönetimi ilgili çalışan uzmanlar tarafından yoğun bir katılım sağlandı.